/Przesądy i zabobony ślubne

Przesądy i zabobony ślubne

W długiej historii zawierania związków małżeńskich narodziło się wiele tradycji jak i również przesądów i zabobonów ślubnych. Kiedyś było ich o wiele więcej, ale do dziś dnia pozostało ich równie wiele. Dotyczą one wszystkich aspektów zaślubin począwszy od zaślubin a skończywszy na gościach przybyłych na ten dzień. Oto kilka najważniejszych przesądów dotyczących ślubów. Najlepiej pobierać się w tych miesiącach, które w swojej nazwie zawierają literkę „R”. Ślubna koszulę dla przyszłego męża powinna zakupić panna młoda. Buty panny młodej natomiast powinien zakupić jej przyszły małżonek.

W dniu ślubu panna młoda powinna mieć na sobie: coś białego-symbolizującego niewinność, coś niebieskiego zapewnia to potomstwo i wierność męża, coś używanego zapewnia to w razie kłopotów pomoc najbliższych oraz coś nowego gwarantuje to pannie młodej bogactwo. Ładna pogoda podczas ślubu oraz łagodny deszczyk to dobry znak dla młodej pary, oznacza Boże błogosławieństwo. Próg kościoła należy koniecznie przekroczyć prawą nogą.

Do ołtarza koniecznie trzeba iść ostrożnie, ponieważ każde potknięcie to bardzo zła wróżba. Pan młody powinien mieć przy sobie pieniądze, ponieważ to gwarantuje mu dostatek. Pierwsze życzenia pannie młodej powinien składać mężczyzna. Już na sali weselnej po wypiciu pierwszego toastu należy związane z sobą kieliszki rzucić za siebie tak, aby się rozbiły, a następnie wspólnie je posprzątać. Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii zaślubin ciężarna. Jest to bowiem bardzo złe.